Homepage
Almanca kursları
Entegrasyon kursları
Almanca dil diplomaları
Avrupa ortak dil kriterleri
Almanya'da yüksek öğrenim
FAQ
İletişim
Impressum

Almanya'da Yüksek Öğrenim


Almanya üzerine önemli bir bilgi Almanya’nın federal bir yapısının olması bunun da eğitim sistemine yansıması. Üniversiteler ve Fachhochschule’lerin finansmanından ve donatımından Berlin’deki federal hükümetin değil 16 eyalet hükümetinin yetkili ve sorumlu olması.

Almanya’da en çok iki tip yüksek okul var: Üniversiteler ve Fachhochschule’ler. Üniversiteler bilimsel araştırmaya ağırlık verirken Fachhochschuler daha çok uygulamalı eğitime ağırlık veriyorlar. Bunlara ek olarak sayıları fazla olmayan özel yüksek okullar da var.

Almanya’da bir yüksek okulda okuyabilmek için en önemli koşul en azından liseyi bitirmiş olmak, ve ÖSYM’ye girip bir bölüm kazanmış olmak gerekli.

Diğer önemli koşul da öğreniminizi Almanya’da nasıl finanse edeceğinizi belgelendirmeniz: Bu
1. Almanya’da yaşayan, geliri bir öğrenimi finanse etmeye yeterli birinin yabancılar dairesine giderek hazırlattığı taahütname (Verpflichtungserklärung) ya da
2. Almanya’daki bir bankada (ki bu konuda Deutsche Bank’ın Hamburg şubesi uzmanlaşmış durumda) açılan ve belli bir meblağın (şu sıralar aylık 585, yıllık 7020 Euro) bir hesap „Sperrkonto“ya (bloke edilmiş banka hesabı) yatırılmasıyla
3. Bir burs aracılığıyla olabiliyor. Öğrenime başlamadan önce burs alabilmek oldukça istisnai bir ayrıcalık.
Almanya’da okumak isteyen kişiler okumak istediği üniversite ya da fachhochschule’ye bir form dilekçeyle başvuruyor. Bu dilekçeye bir adet vesikalık fotoğrafla birlikte şu belgeler ekleniyor.
- Lise diploması, 
- ÖSYM kartı (hangi bölümü kazandığınızı gösteren) ve
- Eğer bir yüksek okulu bitirdiyseniz oradan aldığınız çıkış belgesi
- ve bu belgelerin yeminli bir tercüman tarafından Almancaya çevirisi
Bu belgelerin aslı değil noter tarafından onaylanmış fotokopilerini göndermek gerekli. Son yıllarda bir çok üniversite ya da fachhochschule başvuruların incelenmesini Berlin’deki uni assist üzerinden belli bir ücret karşılığı yaptırılmasını talep ediyor. Bu durumda dilekçeye okunmak istenen üniversite ya da fachhochschule’nin adı ve okunmak istenen bölüm yazılılarak yukardaki belgelerle birlikte gönderiyliyor. Gönderilen belgelere, öğrenime başlamak için ön koşulan Almanca sınavı (örneğin TestDaF veya DSH) verilmişse alınan sertifika da ekleniyor. Yeterli olmasa da Almanca öğrenilmeye başlanmışsa ne kadar öğrenildiğini gösteren belgeler de eklenmeli. Bu başvuru sonrası uni assistten gelen (örneğin henüz Almanca bilginizin yeterli olmadığını ama diğer koşulları yeni getirdiğinizi göyteren) belge ya da üniversite ya da fachhochschule’nin gönderdiği kabül belgesi (akseptans) öğrenim vizesi başvurusu açısından talep edilebiliyor.

 Türkiye’de bir üniversiteyi bitirmiş olanlar genelde Almanya’da istedikleri herhangi bir bölümü okuyabiliyorlar. Ama vize başvurusu sırasında, bitirmis oldukları bölüme yabancı bir bölümü baştan başlayarak okumak isteyenlere zorluk gösterilebiliyor. Eğer böyle bir düşencesi olan varsa, bunu Almanya’ya geldikten sonra gerçekleştirmesini önereceğiz.

Almanya’da okumak isteyenler için yararlı bilgiler okunmak istenen üniversitelerden ve fachhochschule’lerden ya da onların internet sitelerden öğrenilebilir. En önemli bilgiler de Türkiye’deki DAAD bürolarından alınabiliyor. Biz önemli gördüğümüz bir kaçını sıralayalım.

www.daad-istanbul.com
www.daad.de/ibz/ankara/
www.daad.de
www.uni-assist.de
www.istanbul.diplo.de
www.ankara.diplo.de
www.izmir.diplo.de/
© 2007 diesprachschule.com