Homepage
Almanca kursları
Entegrasyon kursları
> Entegrasyon kurslarını kimler düzenliyor
Almanca dil diplomaları
Avrupa ortak dil kriterleri
Almanya'da yüksek öğrenim
FAQ
İletişim
Impressum

Entegrasyon kurslarını kimler düzenliyor?


Entegrasyon kurslarını (Integrationskurse – Uyum Kursları) düzenleme yetkisi Almanya’nın çeşitli şehirlerinde faaliyet gösteren bir çok kuruluşa verilmiş durumda. Aralarında hemen her şehirde faaliyet gösteren Volkshochschule’ler (Halk Yüksek Okulları), kiliselere veya yardım kuruluşlarına bağlı olarak çalışan ya da özel irili ufaklı bir çok dil okulu var. Tüm Almanya’daki toplam sayıları 1800 civarında. Orta ve büyük şehirlerde bir çok kuruluş bu kursları düzenli olarak sunuyor, ama küçük şehirlerde düzenli giden kaliteli kursları bulmak zorlaşabiliyor. Entegrasyon Kursları düzenleme hakkı olan okul ve kuruluşların şehirlere ve posta kodlarına (Postleitzahl) göre listesi şu linkten bulunabiliyor.

 www.integration-in-deutschland.de

Kurslarla ilgili önemli bir bilgi de kursa katılacak öğrencinin kendi okulunu seçme hakkının olması. Yani kursa katılma hakkı ya da zorunluluğu olan öğrenci Almancayı bu kursu düzenleme hakkı olan herhangi bir okulda öğrenebiliyor.
Bu kurslara katılma hakkı ya da zorunluluğu olanlara yabancılar dairesi, iş kurumu ya da BAMF tarafından „Berechtigungsschein“ denilen bir belge veriliyor. Bir okula kayıt yaptırıldığında bu belge o okula veriliyor. Bir kursa başlayınca 100 saatlik basamaklar (Modul) süresince o okulda kalmak gerekiyor. Diyelim böyle bir süre içerisinde orada Almanca öğrenmenizin pek mümkün olmadığını görürseniz, „Berechtigungsschein“ geri isteyerek, okuldan kaydınızı sildirip kendinize yeni bir okul arama hakkınız yasal olarak var. Ama Almanca öğrenme yükümlülüğünüz devam ediyor ve çok fazla okul değiştirmenin Almanca öğrenme konusunda sakıncalarına da dikkat çekmek gerekiyor. 600 ya da 900 saatlik kurs süresi sonunda başarılı bir şekilde Almanca öğrendiğinizi bir sınavla kanıtlamanız gerekiyor.
Bu kurslarda kullanılacak kitaplar da belli kriterlere göre seçilmiş ve Almanya’da dil konusunda yayın yapan her yayınevinin birden fazla kitabı (daha doğrusu öğrenme eseri - Lehrwerk) var bu listede. Bu kitapların bazıları bu kurslar için, öğrencilerin ihtiyaçları ve sınav soru ve biçimleri göz önüne alınarak özel olarak hazırlandı, bazılarının da bu kurslar için de uygun olduğuna karar verildi. Her birinin 1-2-3 diye giden ve A1-A2-B1 seviyesinde kitapları var. Bu seviyedeki her kitap bir cilt olduğu gibi, iki ciltte olabiliyor. Almanya’daki yayınevlerinin en çok kullanılan kitapları şunlar:

Cornelsen Verlag:
Internet adresi: www.cornelsen.de
Pluspunkt Deutsch A1, A2, B1 (1, 2, 3)
Eurolingua Deutsch neu A1, A2, B1 (1, 2, 3)
Studio d A1, A2, B1 (1, 2, 3)

Hueber Verlag:
Internet adresi: www.hueber.de
Schritte A1, A2, B1 (1, 2, 3)
Delfin (yeni adı Lagune) A1, A2, B1 (1, 2, 3)
Tangram aktuell A1, A2, B1 (1, 2, 3)
Klett Verlag:
Internet adresi: www.klett.de
Passwort Deutsch A1, A2, B1 (1, 2, 3)
Stufen International A1, A2, B1 (1, 2, 3)
Langenscheidt Verlag:
Internet adresi: www.langenscheidt.de
Berliner Platz A1, A2, B1 (1, 2, 3)
Optimal (eski adı Moment mal!)A1, A2, B1 (1, 2, 3)

Yayınevlerinin internet sitelerinde Almanca öğrenme konusunda yararlı ve yardımcı ek bir çok bilgi ve alıştırma bulunuyor. Bu liste daha uzun, en yaygın olanlar bunlar. Her dil okulu kurslarda kullanacağı kitabı BAMF listesinden kendisi seçebiliyor. Her öğrenci de Almanca öğreneceği okulu. Okullar da ders verecek öğretmenlerin Yabancı Dil Olarak Almanca (Deutsch als Fremdsprache) eğitimi alması gerek. Yani Almancayı bilmek yeterli değil, bu konuda ek eğitim almak da gerekli.


© 2007 diesprachschule.com